איך ללמוד הדרכת הורים לילדים מתבגרים

אף אחד לא לומד איך להיות הורה, ברגע אחד זה פשוט קורה. ואחריי כמה שנים זה קורה שוב, אותה הורה צעיר הופך להורה לילד מתבגר שזה לשל עצמו עניין נפרד. קשר בין הורים לילדים עומד במבחן ונלקח לקצוות כשהילדים מגיעים לגיל התבגרות ולכן הורים רבים מחפשים הדרכה וייעוץ.

 

הדרכות הורים

מאמנים, מטפלים, יועצים ואנשי חינוך רבים מרחיבים את סל כליהם ומחפשים עוד דרך או שינוי כיוון על ידי עזרה, ליווי וייעוץ ומוצאים את מקומם על ספסל לימודי הדרכת הורים. הם מבינים שאולי כמותם הורים רבים מחפשים ייעוץ והכוונה בחיים ובדגש על הפן המשפחתי, הדרך בה ההורים מבססים את סמכותם, הקשר עם הילדים וביניהם ועוד… לימודי הדרכת הורים מתאימים גם להורים שפשוט רוצים להשתפר ולהנות מהתהליך בעצמם וכמובן למי שרוצה למצוא כיוון מקצועי בתחום.

 

מה לומדים בקורס הדרכת הורים?

  • מבוא לתאוריות פסיכולוגיות – על מנת להבין את בסיס החשיבה של ההורים ילמדו תיאוריות מרכזית שעליהם מתבסס הייעוץ המשפחתי.
  • מודלים מרכזיים לייעוץ משפחתי – מה המודלים המקובלים? אילו כלים ניתן ללמד את ההורים ומה מניע ילדים להתנהגויות מסוימות.
  • ערכים מרכזיים – בעבודה מול הורים וילדים חשוב לתת דגש על ערכים נבחרים להורים להנחיל לילדיהם וכמובן לפעול על פיהם.
  • גבולות – הנושא החשוב והמורכב ביותר, איך מציבים גבולות? מתי הם נחצים? איך מרככים אותך כשצריך ולמה הם כל חשובים עבור ילדים ועבור ההורים?

 

התמקדות במצבים שונים בכל משפחה

חשוב לזכור שכל משפחה היא בעלת דינמיקה שונה מתוך הרכבים שונים, גילאים, צרכים מסוימים, מגדר ועוד. בקורס ילמדו ויובאו דוגמאות למשפחות בהרכבים שונים – הורים חד מיניים, הורים גרושים, הורה יחידני, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, תינוקות בשלבי גמילה השונים, ילדים מאומצים / פונדקאות / תרומת זרע, תאומים ועוד…

 

הורים לילדים מתבגרים

שילדים מגיעים לגיל ההתבגרות הם מעמידים את הוריהם באתגרים חדשים בעוד שהאתגרים מתקשים עוד יותר בשנים האחרונות מכיוון שהפרשי הדורות קטנים ואם הורה חשב שעבר את השלב הזה עם הילדה הראשונה והוא מוכן לכל תרחיש כשהילד הבא יגיע לבגרות הוא מגלה שהחוקים אחרים עכשיו, הבקשות השתנו, שיטת הלימוד והמבחנים או אפילו הרשתות החברתיות והאופנה.

לכן מדריכי הורים המתמחים בתקופת ההורות לילדים מתבגרים חייבים להישאר מעודכנים וחדים בכל מה שמשתנה אצל בני הנוער כדי שיוכלו לתת את המענה התואם לבעיות העולות מפני ההורים כשהם לא בטוחים מה בטוח ומה לא, האם ההגבלות שלהם מופרזות או שאינם מבינים במה הילדים שלהם מתעניינים.

 

מילים אחרונות

קורס להדרכת הורים הינו מומלץ לכל מי שהיה רוצה לשפר את חיי ההורות שלו או שהינו מרגיש שיש ביכולותיו לסייע להורים אחרים שזקוקים לכך. בקורס הדרכת הורים תלמדו כיצד לנתח את המצב המשפחתי ותקבלו כלים עבור הסיוע לפתרון ומשימות לשימור אצל המשפחה.

הדרכת הורים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים