איך ללמוד לטייל בטבע בצורה בטוחה

חלק גדול מהשינויים החיובים שהקורונה הביאה איתה אלינו כחברה הוא החזרה לטבע, אנשים רבים מצאו את עצמם נהנים לנסוע לטבע, לטייל בשבילים המקסימים שיש בחיק מדינתו גם אם זו לא הייתה הפעילות המועדפת על אותם אנשים ומשפחות בימי חופשה לפני כן. כולם שמחים לצאת לאור השמש ולהנות מנופים ושבילים ואת זה אסור לשכוח שיש לעשות בצורה בטוחה.

 

התאמה של המסלול לזמן המתאים

אחד הפרמטרים החשובים בטיול בטוח הוא הזמן – הן בשנה והן ביום. נתחיל מעונת השנה – העונה הבעייתית ביותר שלנו היא הקיץ החם מאוד. לעיתים אנו נוטים לחשוב שבמסלולים הכוללים שפע של מים ניתן לטייל גם בימי אוגוסט הלוהטים אך זו טעות חמורה. לדוגמא טיול בתחושת נווה מדבר אמיתי במסלול של נחל דוד יכול להיות מדהים בעונות האביב והסתיו אבל הליכה בשבילים בקיץ החם של ים המלח היא מסוכנת עד כדי אסון.
אותו דבר כלפיי החורף שיכול להביא עימו שיטפונות לא קלים, יש להתעדכן בתחזית ובהמלצות של רשות הטבע והגנים.

 

זמן ביום –

ראשית כל בדקו את ההמלצות למסלול ודעו מראש כמה זמן המסלול אמור להמשך ושאלו את עצמכם האם זה מתאים לרמת הכושר שלכם. אם הטיול הינו ארוך יש לשים לב לשעות החשיכה, גם בקיץ כשהחושך יורד מאוחר מומלץ להתחיל מוקדם בבוקר גם כדי לתפוס מזג אוויר טוב וגם כדי לא להילחץ לקראת הערב ולהגיע לנקודת הסיום באור יום.

 

תכנון מקדים –

איזה כיף יוצאים לטייל! לפני שמתחילים כדאי לבחור מסלול, ברוב שמורות הטבע הנפלאות שיש לנו מסומנים מספר שבילים בדרגות קושי שונות כך תוכלו לבחור את המסלול המתאים לכם, לפעמים ניתן גם לשלב בין מסלולים, לצעוד בשביל מעגלי או הלוך חזור על אותו השביל. לפני שאתם מתחילים וודאו שאתם מכירים את צבעי הסימונים, איפה אתם במפה, ציוני דרך משמעותיים כמו גשר מעל הנחל או נקודת תצפית משמעותית ומהי נקודת הסיום שלכם.

 

צידה לדרך –

כמובן שממתקים ופירות הם חשובים לכל טיול, אך כמותם גם כמות מספקת של מים שיעמדו על 3 ליטר לאדם. ערכת עזרה ראשונה קטנה שתסייע במקרה הצורך, מפה פיזית או בטלפון (גם באופליין למקרה שאין קליטה) וכל מה שאתם מוצאים לנכון שתצטרכו. זה הזמן גם לתת את תשומת הלב על טיול נקי בטבע, השאירו אחריכם נקי יותר ממה שהיה שלכולנו יהיה נעים לטייל בארץ שלנו.

 

אז מה היה לנו?

כדי לטייל באופן בטוח שיאפשר זמן נעים בטבע יש לתכנן, להצטייד במפה, להישמע להנחיות של רשות הטבע והגנים, להקפיד על זמן מתאים במהלך השנה ועל אור יום, ללכת רק בשבילים מסומנים, לשתות מספיק מים, להתלבש בצורה נעימה ופשוט להנות מהדרך.

זוג זקן מטייל בטבע

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים