אתם רוצים חתונה אזרחית? למדו מה המשמעויות

החוק הישראלי אינו מכיר בחתונה אזרחית בתוך המדינה. לכן, זוגות שרוצים להפעיל זכויות משפטיות על משפחתם, ילדיהם, נכסיהם, והונם צריכים לחפש דרכים חוץ-ישראליות כדי לקיים את חלומם המשפחתי. מדריך קצר.

 

הקושי הישראלי

חתונה אזרחית בישראל מוגבלת עקב החוק המקומי המתקשר לנישואין דתיים. למען קבלת סטטוס רשמי, זוגות מחפשים את דרכיהם לנישואים בחו"ל, בדרך כלל במדינות כמו קפריסין וצ'כיה, שבהן נישואין אזרחיים ידידותיים ופחות מורכבים. הטקס עצמו נערך בהתאם לחוקי המדינה הנבחרת, וניתן להתאים אותו לפי רצונם של הזוג. יחד עם זאת, מומלץ להתייעץ על כך עם גורם מקצועי כמו עו"ד טאוב ושות'.

היועץ יפרט לכם על יתרונות שבנישואין בחו"ל. למעשה, מדינות רבות מאפשרות נישואין אזרחיים לאזרחים זרים וגם לאזרחים ישראלים. בדרך כלל, מדינות אלו מציעות תהליכים פשוטים יותר מתהליכי נישואין דתיים, ולעיתים אף מציעות תנאים משפטיים ופיננסיים טובים יותר. לאחר שנישואין אזרחיים מתקיימים בחו"ל הם מוכרים בישראל.

קונספט חתונה אזרחית

מה קורה כשחוזרים לארץ?

נישואים אזרחיים מהווים תהליך רשמי בו זוג מסכים לחיות יחד, ולשתף בכל הזכויות והחובות המשפטיות של זוג נשוי. אף על פי שבישראל אין חוק המאפשר נישואים אזרחיים בתוך המדינה, זוגות שנישאו ככאלו בחו"ל מקבלים זיהוי רשמי כזוג נשואים לכל דבר ועניין.

הנישואים האזרחיים מביאים עמם גם חובה משפטית להירשם כזוג נשואים במרשם האוכלוסין במשרד הפנים כאשר הם חוזרים לארץ. מרגע הרישום הזה, מעמדם של זוג זה הינו זהה לזוגות שנישאו בנישואין דתי.

מבחינת הילדים שנולדים מזוג נשוי אזרחי, אין משמעות מיוחדת לנישואים אלו. הם מתקבלים כיהודים או כל עדה אחרת בהתאם למעמד דתי של ההורים. משמעות הנישואים האזרחיים היא בעיקר בהתקבלותם במערכת המשפטית והחברתית כזוג רשמי, ובאפשרותם לנצל את הזכויות וההטבות המשפטיות שמגיעות לנישואים.

 

ומה אם רוצים להתגרש?

בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל יצטרכו להתגרש ברבנות אם יחליטו ולהיפרד זה מזו. הדין הדתי קובע גט לחומרא, כלומר שיש להסיר כל ספק שהוא מבחינת ההלכה הדתית בדבר קיומם של הנישואים.

יודגש כי זוג שהתחתן בחו"ל יוכל גם להתגרש במדינה בה התחתנו. עליהם לוודא כי תעודת הגירושין שלהם מוכרת על ידי משרד הפנים בארץ כדי שיוכלו לשנות את הסטטוס שלהם מנשואים לגרושים. עוד יודגש שכאשר בני הזוג אינם בני אותה הדת, למשל מוסלמי ויהודייה או להיפך, יש לבצע הליך של התרת נישואין, שמבוצע בבית המשפט לענייני משפחה.

 

סיכום

בכל הנוגע לנישואים אזרחיים בישראל, ישנם חששות ואתגרים שיש להתמודד איתם. אך למרבה המזל, ישנם פתרונות ודרכים להתמודד עם כל אחד מהם. באפשרות זוגות ישראליים לנצל את יתרונות הנישואים האזרחיים במדינות ידידותיות ופשוטות יותר. גם כאשר מתעוררת רצון לפרק את המשפחה, יש דרכים להתמודד עם הגירושין. העזרה של מומחה מקצועי יכולה לסייע בכל שלבי התהליך.

חתונה אזרחית

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים