איך ללמוד להיות חוקר פרטי וכמה זה עולה

אנשים רבים אוהבים לבלוש, לחפש רמזים, למצוא עדויות או ראיות שיכולות להוביל למסקנות כאלו או אחרות, בנוסף, עבודת הבילוש זוכה לסיקור טלוויזיוני רחב שמרתק רבים למסכי הטלוויזיה.

במאמר זה יוסבר כיצד ניתן להיהפך להיות בלש פרטי וכמה התענוג הזה עולה.

 

לימודי חקירה פרטית

בישראל כיום אין דרישה ללימודים באופן רשמי על מנת להיהפך להיות חוקר פרטי אלא יש צורך בהכשרה מעשית. עם זאת, ככל שאין רקע בחקירות או בעולם התוכן הזה הבחירה לקחת קורס חקירה פרטית היא לכל הפחות חשובה על מנת להבין האם אוהבים את המקצוע ולקבל הבנה בסיסית כיצד לבצע זאת.

בנוסף, כאשר בוגר קורס חקירה פרטית ינסה להשתלב בתהליך ההכשרה המעשי לקבלת הרישיון המיוחל להיות חוקר פרטי – תהיה לו פעמים רבות עדיפות על פני אנשים שאין להם שום הכשרה או ידע בכלל בנושאים הללו.

 

רישיון חוקר פרטי

מדינת ישראל מחייבת את כל מי שרוצה לעבוד בתור חוקר פרטי להוציא רישיון ייעודי לכך. זה נובע מכך שהמדינה רוצה לפקח, לברר ולדעת מי עושים חקירות פרטיות בכל מיני עניינים שכן לא מעוניינים שיהיה לכל אחד את הכוח הרשמי לעשות את זה.

לכן, בחוק ישנן מספר דרישות נוקשות שיש לעבור אותן על מנת להגיש את הבקשה להיות חוקר פרטי במדינת הישראל, לעסוק במקצוע ולנסות להתפרנס ממנו.

 

דרישות הרישיון

שתי דרישות בסיסיות שהחוק מציב בפני מי שמעוניין להיות חוקר פרטי הן לכל הפחות שתיים עשרה שנות לימוד (כלומר, סיום לימודים בתיכון – אין צורך בתעודת בגרות, לא חלקית ולא מלאה), וחוסר בעבר פלילי על כל המשתמע.

הרציונל שעומד מאחורי זה הוא שלא רוצים שאנשים בעלי עבר פלילי יוכלו להיות חוקרים ולהשתמש בסמכויות מסוימות שהמדינה נותנת להם – הגבלה שנראית לגיטימית.

 

הכשרה

הדרישה המרכזית של הרישיון היא הדרישה לעבור הכשרה מעשית לאורך שלוש שנים במקום כמו משרד חקירות מורשה על ישי משרד המשפטים. מדובר בעבודה תחת חוקר פרטי שיש לו את ההכשרה להיות מאמן חוקרים פרטיים.

בעת ההכשרה המעשית הזו לא ניתן לעבוד בעבודות אחרות אלא באישור מיוחד על ידי משרד המשפטים. מדובר בשנים משמעותיות שבהן העבודה במשרד חקירות היא המרכז של חיי העבודה ולוקחת לכל הפחות יותר ממאה שעות חודשיות.

לאחר שעוברים את שנות ההכשרה במשרד החקירות, ניתן יהיה לגשת לבחינה של משרד המשפטים. מדובר בבחינה שבודקת אספקטים שונים שקשורים לעבודה השוטפת של החקירות הפרטיות והיא מאוד משמעותית ובלעדיה אי אפשר לקבל את הרישיון.

משך ההכשרה הארוך שדרוש על מנת חוקר פרטי משפיע על טווח המחירים שהחוקרים הפרטיים לוקחים על שירותיהם, מעוניינים לדעת עוד על חוקר פרטי מחירים, פנו למשרד חקירות.

 

טביעות אצבע

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים