מתי נבצע מיפוי קרנית למטופל

טכניקות הדמיה להערכת מבנה ותפקוד הקרנית והקטע הקדמי הן קריטיות לאבחון וטיפול במגוון רחב של מחלות עיניים. השאלה האמיתית היא מתי נבצע מיפוי קרנית למטופל ומתי לא?

מיפוי  של הקרנית שימושית במיוחד לבדיקת מאפיינים של הקרנית כגון צורה, עקמומיות, עוצמה ועובי. זהו גם כלי חיוני עבור מומחה עדשות המגע.

במהלך 150 השנים האחרונות, השימוש בטופוגרפיה של הקרנית התרחב ממיפוי העקמומיות של הקרנית להערכה של כמה מאפיינים ספציפיים של קרנית העין ועין.

 

מתי נבצע מיפוי קרנית למטופל?

התאמת עדשות מגע

רופאים יכולים לבצע מיפוי לקרנית במטופל בשביל הערכת משטח העין לפני התאמת עדשות מגע, להתבונן כיצד עדשת מגע משנה את צורתם ואיכותם של קרנית הקרע ודמעות, ולפקח על הקשר בין העין לעדשת המגע במהלך השחיקה.

 

בדיקה לקרטוקנוס

כאשר מקרבים את הטבעות המוארות לעין נוצרת השתקפות בקרנית כאילו הייתה מראה. אם משטח הקרנית חלק וסדיר, הקווים המשתקפים הם מעגליים ומרווחים באותה מידה. כאשר במשטח הקרנית יש שינויים פתאומיים בגובה ובעקמומיות, כמו בקרטוקונוס, הקווים נעשים לא סדירים ומעוותים. מידע מורחב זה שימושי במיוחד בקרטוקונוס, מכיוון שהחרוט נעקר לעיתים קרובות ממרכז העין.

 

למה דווקא מיפוי קרנית ולא בדיקת ראייה פשוטה?

מיפוי קרנית הוא מיפוי מדוייק יותר של העין שלכם, בעזרת גילוי העקמומיות של הקרנית, הצבע המשתקף לגילוי מצב הקרנית, ועובי הקרנית, רופאי עיניים יכולים להתאים לכם את העדשה המתאימה עבורכם.

בנוסף במידה ותרצו לעשות ניתוח לתיקון ראייה, הבנה גדולה יותר של איך הקרנית שלכם נראית בצורה מדעית יכולה לעזור לאותו מנתח, לנתח אתכם בצורה הטובה והמדוייקת ביותר.

 

האם חייב לבצע מיפוי קרנית לפני קניית עדשות?

התשובה הקצרה היא לא.

לא חייב לעשות מיפוי קרנית, אבל אם חשובה לכם הראייה שלכם, נוחות והבנה טובה יותר של המצב, מיפוי קרנית הוא חיוני בשביל להשיג לכם את כל אותם רצונות ולהשקיט את הדאגות בקניית עדשה מתאימה או לא. ישנם אנשים בעלי עיניים רגישות יותר מאחרות והבדיקה הזאת עוזרת לרופא להבין בדיוק במה הרגישות שלכם מתבטאת.

איך מיפוי הקרנית עוזר להתאמת העדשות?

הטכנולוגיה של מיפוי הקרנית והמחשוב של היום מצליחים לדמות כיצד המשטח האחורי של עדשת המגע עשוי לעקוב אחר המשטח הקדמי של הקרנית, בנוסף, משתנים רבים נוספים משפיעים על אופן התאמת העדשה. למטופלים קצב עפעוף שונה, מתח מכסה, הרכב דמעות ועוצמת עדשות. טכנאי\ת מיפוי קרנית מיומנים יודעים שעדשות חייבות למקם כראוי בין המצמוץ, להזיז בדיוק את הכמות הנכונה במהלך המצמוץ, לספק ראייה חדה ולהיות נוחות לאתחול.

לסיכום, מיפוי הקרנית הוא חשוב וחיוני והוא חלק מהקדמה כשמדובר ברפואת העיניים. במידה ותמיד רציתם להבין קצת יותר על מבנה העין שלכם, ואתם משתמשים בעדשות כדי לכם ליצור קשר עם אנשים המבינים איך ממפים את הקרנית.

 

אישון

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים