2 שיטות לחשב את סטיית התקן

סטיית תקן היא כלי מרכזי בביצוע של מחקרים מעמיקים. בכל מצב שבו יש לנו מרחב מדגם מסוים, וחשוב לנו להבין נתונים עליו, חישוב סטיית תקן היא בגדר חובה. כאן נספר לכם איך לעשות אותה ביעילות.

 

שיטות לחישוב הסטייה

כמו ניתוחים סטטיסטיים אחרים, גם חישוב של סטיית תקן הוא משהו שאפשר לעשות באופן ידני על פי נוסחה, או פשוט לתת לאתר מקצועי לעשות את זה. את זה כדאי לדעת, אבל קודם, חשוב להבין מהי בדיוק סטיית תקן, והיכן היא באה לידי ביטוי.

חישוב סטיית תקן

חישוב ממוצע

חישוב סטיית תקן הוא תוצר של חישוב מתמטי מוכר שידוע בתור ממוצע. חישוב הממוצע הוא משהו שכמעט כולנו מכירים, והמטרה שלו היא להצביע על ערך מסוים שמייצג מגוון ערכים גדול. את הממוצע מבצעים על ידי חיבור של כל פרטי המדגם וחלוקת הסכום במספר הפריטים במדגם.

לצורך הדוגמא, אם נתבונן על כיתה של 30 תלמידים, חישוב הממוצע של ציוני מבחן יעשה באמצעות חיבור כלל ציוני התלמידים וחלוקתם ב30. הממוצע לא אומר לנו שום דבר על ציון של תלמיד כזה או אחר, אולם הוא מאפשר לנו להגדיר מבחינה מסוימת את הרמה של הכיתה. לאור העובדה שאנחנו גם רוצים לדעת מעבר לרמה הכללית גם פרטים על הציונים עצמם, כדאי לחשב גם את סטיית התקן.

 

סטיית תקן

סטיית תקן היא מדד שנועד לתת לנו הבנה של המרחק של הממוצע מהמצב האמיתי של התלמידים. כעת, נסתכל על קבוצת מדגם קטנה יותר לשם הדוגמא. אם יש לנו שלושה ציונים שכולם 70, ברור שהממוצע שלהם הוא 70. מנגד, מצב שבו הציונים הם 100, 40 ו70 הוא גם בעל ממוצע זהה, אולם כולנו רואים שיש הבדל בין המקרים.

הניסוח המתמטי של ההבדל הזה הוא סטיית תקן. הסטייה מצביעה על המרחק של הפרטים מהממוצע, והיא מאפשרת לנו גם לדעת עליהם כמה דברים.

חישוב סטיית תקן

חשיבות סטיית התקן

ברגע שאתם נדרשים לבצע מחקר מעמיק שבו אספתם כמות גדולה של נתונים, סטיית תקן היא בגדר חובה. ממוצע הוא אמנם כלי נהדר, אבל עבור מי שרוצה להעמיק ולבצע ניתוח מקיף של מרחב המדגם, הוא ממש לא מספיק. זו בדיוק הסיבה שאתם חייבים להציג במסגרת המחקר שלכם את סטיית התקן, על מנת למנוע מצב שבו המחקר שלכם לא מנתח נכון את המצב.

 

לסיכום

סטיית תקן היא כלי מתמטי שמאפשר לנו להבין את המרחק של פרטי המדגם מהממוצע שלו. הממוצע הוא אמנם כלי נהדר, אך אין באפשרותו להצביע על פרטי המדגם עצמו. סטיית התקן לוקחת את הממוצע ומאפשרת לנו גם להסיק מסקנות על הפרטים עצמם. את סטיית התקן ניתן לחשב באופן ידני לפי נוסחה מסובכת, או באופן פשוט יותר לפנות לאתרים שבהם ניתן לבצע את החישוב בקלות.

חישוב סטיית תקן

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים