5 סיבות לבצע עריכה לשונית 

תפקידה של עריכה לשונית היא לסדר ולארגן את הטקסט בצורה הגיונית, לבדוק את תקינות השפה הכתובה בטקסט, לנסח אותו בצורה נכונה, ללטש אותו ולחלק אותו לפסקאות כפי הנדרש. עריכה לשונית  מקצועית יוצרת טקסט אחיד וקריא, ומבהירה את הרעיונות המוצגים בטקסט. במאמר הבא נפרט 5 סיבות לביצוע עריכה לשונית. 

 

1 – מניעת שגיאות כתיב

לא פעם אנו נתקלים בטקסטים שיש בהם שגיאות כתיב או סימני פיסוק במקומות לא נכונים. הדבר מקשה על קריאה רצופה של הטקסט ועל הבנת הרעיון המרכזי הכתוב בו. עריכה לשונית מונעת את שגיאות הכתיב, ולא רק זאת בלבד, אלא גם מתאימה את הניסוח ומשלב השפה ובכך יוצרת טקסט קריא ומשביחה אותו.

 

2 – אובייקטיביות

עריכה לשונית מבקרת את הטקסט באופן אובייקטיבי. מדובר למעשה בעוד זוג עיניים מקצועיות, המביטות בטקסט, קוראות אותו היטב, מתקנות אותו ומשפרות אותו. העריכה הלשונית מטפלת בשגיאות דקדוק, בניסוח ובנראות הטקסט באופן אובייקטיבי.

כל אלה נסתרים מעינו של כותב הטקסט לאחר עבודה מרובה שלו על הטקסט. גם אם הוא ביצע תיקונים בעצמו, לא תמיד ביכולתו לשים לב לשגיאות ש"זוג עיניים" אחרות מקצועיות ואובייקטיביות מבחוץ יכולות להבחין בהן.

 

3 – השבחת הטקסט

ניסוח טקסט בצורה שאינה נכונה לשונית, משפטים ארוכים, פסקאות קצרות, סימני פיסוק במיקום לא נכון בטקסט ושימוש בשפה נמוכה – זהו רק חלק מהסיבות הממעיטות מאיכות הטקסט. שימוש בעריכה לשונית מקצועית יכולה לתקן את הטעויות הללו ולגרום להשבחת הטקסט.

 

4 – חיסכון בזמן

עריכה לשונית על ידי גורם מקצועי ומוסמך לכך, חוסכת זמן יקר לכותב הטקסט, אשר יכול בעצמו לעבור על הטקסט מספר רב של פעמים מבלי לשים לב לשגיאות הנמצאות בו. לחילופין כותב הטקסט מודע לניסוחים שלוקים בחסר אך אינו יודע כיצד לתקן אותם.

עריכה לשונית מקצועית ונכונה תחסוך לו זמן בטיפול ותיקון בעיות אלו. זאת ועוד, עריכה לשונית המתבצעת על ידי גורם חיצוני מוסמך, יכולה לפנות זמן רב לכותב לכתיבת טקסט חדש ונוסף, במקום שיבזבז זמן מיותר על עריכה לשונית לטקסט שכבר סיים לכתוב.

 

5 – כתיבה אקדמית

טקסט של כתיבה אקדמית דורש עבודה על פי כללים מיוחדים, כתיבה אובייקטיבית, תמציתית ופורמלית, בעלת פרטים טכניים רבים. העריכה הלשונית בודקת אם אכן הטקסט עומד בתנאים אלו של כתיבה אקדמית, וחוסך לכותב את ההתעסקות והטיפול בפרטים הנדרשים על פי כללי כתיבה זו.

כאשר מבקשים לעשות עריכה לשונית ופונים לצורך העניין לגורם חיצוני, חשוב לשים לב שהעריכה תתבצע בצורה הטובה האיכותית והמקצועית ביותר. עריכה לשונית היא לא רק הגהה או תיקון שגיאות כתיב והקלדה, אלא הבנה מעמיקה של הטקסט והתחום עליו מדובר בו. לכן, עריכה לשונית טובה צריכה להתבצע רק על ידי גורם מיומן, מקצועי ומוסמך, בעל תעודה בתחום. 

עריכה לשונית

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים