איך לעבור תאוריה בפעם הראשונה? 5 כללי הברזל!

רגע לפני שאנחנו מתחילים וניגשים לטסט המעשי אנחנו חייבים לעבור את מבחן התאוריה, אין מה לעשות זה החלק שכולנו צריכים לעבור אותו, גם אם לפעמים אין לנו כוח להסתכל על החומר הלימודי ואנו פשוט רוצים ללחוץ על דוושת הגז.

לפעמים זה הגורם היחיד שמעכב אותנו מלקבל את רישיון הנהיגה, בינתיים סיימנו את השיעורים ושכחנו איך לנהוג כי עבר כבר קצת זמן מאז.

אז הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא פשוט לעבור את מבחן התאוריה בפעם הראשונה ולהיפטר ממנו אחת ולתמיד שלא כמו לימודי אינסטלציה או לימודים אחרים שעם הזמן אתה משתפר ונהיה טוב יותר – בלימודי תאוריה, אם לא עברת לא יהיה לך רישיון! אבל לפני שאנחנו ממהרים למורה הנהיגה שלנו, חשוב להבין שמעבר של מבחן התאוריה הוא חלק לא פחות חשוב מהשיעורים המעשיים והוא מקנה לנו ידע חשוב בהבנה כיצד להתנהל על הכביש. 

לימודים אונליין

על מבחן התאוריה בארץ

עברנו את גיל 16.5 ואנחנו כבר מתים לקבל רישיון ואת הרכב קיה נירו שאבא הבטיח, אבל במדינה שלנו יש חוקים מסוימים שמחייבים אותנו לעבור אותם על מנת להתקדם בתהליך קבלת הרישיון. למרות שמבחן התאוריה מותאם לחוקי התנועה בארץ, מדובר במבחן אמריקאי שמוצג בצורת שאלה וכמה תשובות לבחירה שאחת מהן היא הנכונה ביותר. 

המבחן כולל חומר תיאורטי שכולל שאלות על תמרורים, הוראות נהיגה, שילוט, התנהגות בכביש מול הולכי רגל ועוד ועוד. כל הרעיון של המבחן הוא לבדוק כמה אנחנו שולטים בחוקי התנועה, בתפעול כלי הרכב ובהתנהגות בטוחה בכביש. תכל'ס? אני עברתי את המבחן בפעם הראשונה ואני אומר לכם שזה שטויות, צריך רק לשבת ולהכיר את חומר הלימוד.

אם אני לא קורא עברית מלידה? אם אתם דוברי אנגלית, רוסית, ערבית או כל שפה אחרת, חשבו עליכם והנגישו עבורכם את המבחן במספר שפות. 

אם אני סובל מלקות למידה? לכל מי שמציג אישורים על לקויות למידה רלוונטיות ניתנת האפשרות להיבחן גם באמצעות בחינת שמע ולא בכתב. מי שסובל מלקות חריגה חמורה יותר שדורשת אישור מיוחד, יכול לקבל מבחן בעל פה. 

ממה בנוי מבחן התאוריה? כל המבחן כולו בנוי בסך הכול מ – 30 שאלות שצריך לענות מתוכן על 26 שאלות נכונות. כאמור, המבחן הוא מבחן אמריקאי והשאלות נלקחות מתוך מאגר שאלות שקיים באתר משרד התחבורה, מדובר ב – 1800 שאלות אך אל תתנו למספר הזה להפחיד אתכם, קודם כל רק 1200 שאלות מתוכן הן רלוונטיות למבחן לרכב פרטי, כבר חסכנו לעצמנו 600 שאלות. 

יש להירשם למבחן מראש כאשר במהלך הרישום נצטרך לשלם עבור אגרת המבחן. לבחינה צריך להביא ת"ז, אגרת מבחן משולמת, טופס ירוק שניתן לקבל ללא תשלום בתחנות הצילום של משרד הרישוי (רש"ל 18) ואישורים רפואיים במידה ותרצו לקבל הקלות במבחן. 

תוקף מבחן התאוריה הוא ל – 3 שנים. הדבר הכי טוב במבחן הזה הוא שאת התשובות למבחן מקבלים באופן מיידי עם סיומו והוא כולל את סימון השאלות שבהן כל אחד לא ענה נכון, אבל במקרה שלנו, רוב הסיכויים שזה לא יקרה כי אנחנו נעבור את המבחן כבר בפעם הראשונה. 

 

היכן ניתן ללמוד תאוריה בצורה יעילה?

אין מצב שאתם לא מכירים את כל המקומות שבהם ניתנים לכם חומרי לימוד והכנה לתאוריה, אם לא הכרתם אותם עד עכשיו דרך חברים אז בטח דרך מורה הנהיגה שלכם, אבל אם אתם חדשים בעסק אז הנה כמה מקורות שמהם תוכלו לקבל את כל האינפורמציה שתכין אתכם ליום התאוריה: 

אפליקציות ואתרי לימוד באינטרנט:  קיימים ברחבי האינטרנט אתרים רבים שמציעים לימודי הכנה למבחן התאוריה. ישנם אתרים כמו: אתר 'עברתי' או אתר 'נוהג' שמאפשרים תרגול שאלות, לוח תמרורים או מבחנים אחרונים שבוצעו במבחן התאוריה.

אתר משרד הרישוי: אנשים רבים מעדיפים לדלג על כל אתרי ההכנות לתאוריה ומעדיפים לגשת ישר אל המקור, לאתר משרד הרישוי שנותן בעצמו את השאלות של מבחן התאוריה שהוגשו בכל הפעמים הקודמות. באתר עצמו יש לבחור את סוג התאוריה (רכב פרטי או משאית) ובהמשך את נושאי השאלות וכו'.

על מנת לאפשר לנבחנים לקבל מידע פרטני ואישי אודות תהליך ההתקדמות בהוצאת רישיון הנהיגה, הוקם איזור אישי לכל תלמיד בו ניתן להתעדכן במידע אישי ולהגיש ערר על תוצאות הבחינה המעשית במידת הצורך. 

 

כיצד לעבור תאוריה בפעם הראשונה? 

ברור שצריך ללמוד אבל על איזה נושא הכי כדאי לחרוש? צריך לדעת את כל התמרורים?, שיטה אחת נחמדה היא פשוט לעבור על כל חומר הלימוד בלי לענות על השאלות ופשוט ללמוד ולהבין אותו.

שיטה נוספת היא לענות כל יום על מכסת שאלות קבועה עד שמסיימים את כל השאלות וחוזרים עליהם בלי טעויות, זה אומר שאם הצלחנו את זה – נצליח גם לעבור את המבחן. אצל כל אחד זמן ההכנה למבחן הוא אחר, אצל נבחן אחד זה ייקח יומיים עד שבוע כשאצל נבחן אחר זה ייקח חודש או אפילו יותר וזה בסדר גמור, כל עוד נגיע למבחן ונעבור אותו בפעם אחת. 

הנה כמה כללי ברזל שאם נבצע אותם הסיכוי לעבור את המבחן הוא גדול: 

כלל 1: הרבה מהתלמידים שעברו את מבחן התאוריה מעידים שהנושאים שעלו הכי הרבה פעמים היו חוקי התנועה והתמרורים ולכן בעת הלמידה למבחן ראוי לתת יותר דגש על נושאים אלו שככל הנראה יופיעו ברוב השאלות שישאלו. 

כלל 2: למרות שאומרים שלא כדאי להתכונן למבחן באותו היום, על מנת שתהיו בטוחים שאתם מוכנים תוכלו לענות על כמה שאלות לדוגמה בבוקר הבחינה ולראות את אחוז התשובות הנכונות שעניתם. במידה ואתם שמים לב שעניתם נכון על הרוב המוחלט של השאלות, אתם כנראה כבר מוכנים למבחן. 

כלל 3: אחד היתרונות בכל האתרים שמלמדים לקראת מעבר מבחן התאוריה הוא שניתן דרכם לבצע סימולציה של מבחן אמיתי שמבוססת על שאלות אמיתיות ממבחנים קודמים. נצלו את הפורמט הזה, בחנו את עצמכם כל יום וכך תגיעו ליום המבחן מוכנים, גם מבחינת הידע של השאלות שתענו עליהם וגם מבחינת העמידה בזמנים. 

כלל 4: הדרך הכי טובה שיכולה לעזור לכם בעת מענה על שאלה שאתם לא בטוחים לגבי התשובה הנכונה עליה היא הפעלת היגיון פשוט, מפני שמדובר כאן בשאלות מחיי היום יום, כמעט בכל המקרים העדיפות תהיה לטובת הולכי הרגל, כך שבשאלות שקשורות אליהם חפשו תשובות שבאות לטובתם. 

בשאלות שקשורות לנושאים כמו זכות קדימה והשתלבות בכביש, הפעילו את ההיגיון וחשבו מה התשובה שנותנת מענה לדרך הבטוחה ביותר. בנושא תמרורים – פשוט שננו כמה שניתן יותר, מה שטוב במקרה זה הוא שמדובר באלמנטים חזותיים שקל יותר לזכור אותם.   

כלל 5: לא הצלחתם לעבור? מבאס נכון? רגע אל תדאגו, תדעו שיש גם מועד ב', אם עברתם אותו אז בעצם עברתם את התאוריה בפעם אחת, רק שזה היה מועד ב'. אין מצב שאתם לא עוברים אותו! בהצלחה! 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים